Nasz Blog
31 grudnia, 2023

Korzystne właściwości Ashwagandhy – Badania Naukowe

Badania naukowe Ashwagandha

Przedstawiamy Tobie kilka wybranych badań naukowych nt. stosowania Ashwagandha w różnych zastosowaniach, naszym zdaniem warto się z nimi zapoznać.

Systematyczny przegląd klinicznego zastosowania Withania somnifera (Ashwagandha) w celu złagodzenia dysfunkcji poznawczych.

Autorzy: Q. Ng i inni
Data publikacji: 2019
Link

Streszczenie: W wielu rozwiniętych krajach populacja szybko się starzeje, a spadek funkcji poznawczych jest powszechny wśród osób starszych. Ashwagandha, popularne zioło cenione w ajurwedzie, często stosowane jest do wspomagania pamięci i funkcji poznawczych. Ten systematyczny przegląd miał na celu ocenę bazy dowodów klinicznych i zbadanie potencjalnej roli W. somnifera w zarządzaniu dysfunkcją poznawczą. Wyniki wskazują na pewne wczesne dowody kliniczne na korzyści poznawcze suplementacji W. somnifera, choć badania były dość zróżnicowane pod względem populacji badanej.

Randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie kliniczne oceniające współpodawanie Ashwagandhy z szczepionką COVID-19 pod kątem bezpieczeństwa, immunogenności i ochrony.

Autorzy: A. Chopra i inni
Data publikacji: 2021
Link

Streszczenie: Badanie ma na celu ocenę współpodawania Ashwagandhy z szczepionką COVISHIELD na bezpieczeństwo, immunogenność i ochronę. Jest to prospektywne, randomizowane, podwójnie ślepe, z grupą kontrolną placebo badanie na zdrowych ochotnikach otrzymujących szczepionkę COVISHIELD. Głównym celem jest immunogenność mierzona przez tytuły przeciwciał IgG specyficznych dla białka SARS-CoV-2 spike (S1) i RBD. Wyniki mają być prezentowane na konferencjach i publikowane w recenzowanych czasopismach medycznych.

Potencjalne zastosowania kliniczne Ashwagandhy (Withania somnifera) w medycynie i neuropsychiatrii.

Autorzy: M. D’cruz, C. Andrade
Data publikacji: 2022
Link

Streszczenie: Badanie to omawia potencjalne właściwości farmakoterapeutyczne Ashwagandhy (ASW), ekstraktu rośliny Withania somnifera, często używanego w medycynie komplementarnej, alternatywnej i integracyjnej. W modelach zwierzęcych ASW wykazuje działanie antyoksydacyjne, moduluje neurotransmitery, redukuje apoptozę i promuje plastyczność synaptyczną. U ludzi, ASW poprawia adaptogenezę, łagodzi objawy zaburzeń lękowych, schizofrenii, zaburzeń używania substancji i ADHD. Poprawia również jakość snu. Jednakże, zalecenia kliniczne dotyczące ASW wymagają dalszych badań z większą rygorystycznością metodologiczną.

Działania lecznicze Withania somnifera (Ashwagandha).

Autorzy: Ashwini Kumar, Amandeep Singh
Data publikacji: 2022
Link

Streszczenie: Ashwagandha (Withania somnifera) jest znana z Ajurwedyjskiego Systemu Medycyny i posiada różnorodne właściwości farmakologiczne, takie jak działanie przeciwastmatyczne, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i inne. Badanie to szczegółowo omawia korzyści i zastosowania Ashwagandhy, która odgrywa ważną rolę w poprawie zdrowia i jakości życia.

Randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie kliniczne oceniające podawanie Ashwagandhy osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19 pod kątem bezpieczeństwa, immunogenności i ochrony z szczepionką COVID-19 – Protokół badania.

Autorzy: A. Chopra i inni
Data publikacji: 2022
Link

Streszczenie: Badanie ma na celu ocenę bezpieczeństwa, immunogenności i ochrony klinicznej oferowanej przez 6-miesięczny reżim Ashwagandhy u uczestników zaszczepionych przeciwko COVID-19. Badanie to jest prospektywne, randomizowane, podwójnie ślepe, z grupą kontrolną placebo i ma na celu zrekrutować 600 uczestników na grupę, aby wykazać wyższość o marginesie 7% z 80% mocą. Wyniki mają być prezentowane na konferencjach i publikowane w recenzowanych czasopismach medycznych.

Ashwagandha (Withania somnifera) – Aktualne badania nad działaniami wspomagającymi zdrowie: Przegląd narracyjny.

Autorzy: Paulina Mikulska i inni
Data publikacji: 2023
Link

Streszczenie: W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost raportów na temat korzyści zdrowotnych Ashwagandhy, obejmujących jej neuroprotekcyjne, uspokajające, adaptogenne efekty oraz wpływ na sen. Badania obejmują również jej działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, kardioprotekcyjne i przeciwcukrzycowe. Przegląd ten dostarcza kompleksowego przeglądu najnowszych odkryć dotyczących potencjalnych zastosowań Ashwagandhy oraz znanych zagrożeń i przeciwwskazań.

Przegląd korzyści zdrowotnych Withania somnifera (Ashwagandha) w medycynie weterynaryjnej.

Autorzy: Prerna Yadav i inni
Data publikacji: 2023
Link

Streszczenie: Rośliny ajurwedyjskie, w tym Withania somnifera znana jako Ashwagandha, są coraz częściej stosowane w medycynie weterynaryjnej ze względu na ich organiczny charakter i niższą toksyczność oraz skutki uboczne. Ashwagandha jest znana z właściwości immunomodulujących, hematopoetycznych, tonizujących dla wątroby, przeciwzapalnych, adaptogennych, przeciwnowotworowych, przeciwbakteryjnych, antyoksydacyjnych i ściągających. Najbardziej popularnym i szeroko stosowanym proszkiem z korzenia W. somnifera do badań farmakologicznych są jej wodne, etanolowe, metanolowe i eterowe ekstrakty.

Wpływ Withania somnifera (Ashwagandha) na markery hematologiczne i biochemiczne, zachowanie hormonalne i reakcję utleniającą u zdrowych dorosłych: przegląd systematyczny.

Autorzy: Adrián Gómez Afonso i inni
Data publikacji: 2023
Link

Streszczenie: Celem przeglądu było ocenienie obecnych dowodów na korzyści zdrowotne suplementacji Ws (Withania somnifera) u zdrowych dorosłych. Większość badań zgłosiła korzystne efekty suplementacji Ws, a uczestnicy suplementowani Ws wykazali zmniejszone poziomy stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego oraz zrównoważone poziomy hormonów. Nie stwierdzono dowodów na korzystne działanie suplementacji Ws na markery hematologiczne.

Analiza fitochemiczna ashwagandhy (Withania Somnifera) i jej rola w leczeniu Covid-19 – przegląd jakościowy.

Autorzy: A. Mishra, S. Kumar
Data publikacji: 2 sierpnia 2021
Link

Streszczenie: COVID-19, będący łagodną do ciężkiej chorobą układu oddechowego, jest spowodowany nowym szczepem wirusa SARS-CoV-2. Ashwagandha lub Withania somnifera jest używana jako rasayana w tradycyjnych systemach medycyny, takich jak Ajurweda, Unani i Siddha. Jest znana z długotrwałych korzyści terapeutycznych, w tym właściwości przeciwnowotworowych, neuroprotekcyjnych, kardioprotekcyjnych, hepatoprotekcyjnych, przeciwzapalnych, przeciwcukrzycowych, przeciwbakteryjnych, przeciwreumatycznych, przeciwstresowych/adaptogennych, chemio-/radiosensybilizujących i immunomodulujących. Obecnie Ashwagandha jest szeroko badana przy użyciu podejść molekularnych w kontekście COVID-19 ze względu na jej właściwości immunomodulujące, a Withania somnifera może być rozwijana jako środek terapeutyczny przeciwko COVID-19 zarówno w zarządzaniu, jak i prewencji.

Odkryj naturalną siłę Ashwagandhy! Nasze unikalne produkty, pomogą Ci osiągnąć spokój umysłu i lepsze samopoczucie. Dołącz do grona zadowolonych klientów, którzy już dziś cieszą się lepszym snem i większą odpornością na stres. Nie czekaj, zadbaj o swoje zdrowie już teraz. Wybierz smak Lawendy, Mięty lub Wanilii.

Tagi

badania naukowe ashwagandha
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Pozwól sobie na odrobinę magii. Doświadcz korzyści płynących z Ashwaghandha.

  Kontakt

  ul. Złotoryjska 66

  59-220 Legnica

  +48 665 380 908

  NIP: 6911749409

  Napisz do nas już dziś

  09 : 00 - 17 : 00
  Poniedziałek - Piątek

  Kontakt

  ul. Złotoryjska 66

  59-220 Legnica

  +48 665 380 908

  NIP: 6911749409

  Napisz do nas już dziś

  09 : 00 - 17 : 00
  Poniedziałek - Piątek