Jako wytrawni poszukiwacze rzetelnych badań nt. dobrodziejstw w działaniu Ashwagandha, sprawdziliśmy PubMed – anglojęzyczna baza danych specjalizująca się w artykułach naukowych z zakresu medycyny i biologii – znaleźliśmy publikację, która ponownie potwierdza skuteczność Ashwagandhy. Poniżej przedstawiamy polskie tłumaczenie oraz link do oryginalnego źródła:
Bezsenność to powszechne zaburzenie snu, które może mieć głęboki wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Większość obecnie dostępnych leków na bezsenność ma skutki uboczne. W związku z tym alternatywne terapie ziołowe mogą być skuteczne w leczeniu bezsenności. Ashwagandha, sprawdzona „Rasayana” ze starożytnej Ajurwedy, ma wymagany potencjał w leczeniu bezsenności.
Cel: Określenie skuteczności i bezpieczeństwa ekstraktu z korzenia Ashwagandhy u pacjentów z bezsennością i lękiem.
Metody: Było to randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo, badanie przeprowadzone w szpitalu Prakruti w Kalwa w stanie Maharashtra w Indiach.
Łącznie 60 pacjentów podzielono losowo na dwie grupy: testową (n = 40) i placebo (n = 20) w stosunku randomizacji 2:1. Produktem testowym była kapsułka zawierająca najwyższe stężenie ekstraktu z korzenia Ashwagandhy o pełnym spektrum 300 mg, a placebo była identyczna kapsułka zawierająca skrobię. Oba rodzaje leczenia stosowano dwa razy dziennie z mlekiem lub wodą przez 10 tygodni.
Do oceny latencji snu (SOL), całkowitego czasu snu (TST), efektywności snu (SE) i wybudzenia po zaśnięciu (WASO) zastosowano aktygrafię snu (Respironics Philips). Inne oceny obejmowały całkowity czas spędzony w łóżku (dziennik snu), czujność umysłową przy wstawaniu, jakość snu, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) i skalę oceny lęku Hamiltona (HAM-A). Wyniki Dwóch pacjentów, po jednym z każdej grupy, nie ukończyło badania, a zestaw danych według protokołu (n = 58) obejmował odpowiednio 29 i 19 pacjentów z grupy testowej i placebo. Parametry wyjściowe były podobne w obu grupach na początku badania.
Latencja snu uległa poprawie zarówno w grupie testowej, jak i placebo po pięciu i 10 tygodniach. Jednakże SOL był istotnie krótszy (p, 0,019) po 10 tygodniach z testem [29,00 (7,14)] w porównaniu z placebo [33,94 (7,65)]. Ponadto zaobserwowano znaczącą poprawę wyników SE w przypadku Ashwagandhy, która wynosiła 75,63 (2,70) dla testu na początku badania i wzrosła do 83,48 (2,83) po 10 tygodniach, podczas gdy w przypadku placebo wyniki SE zmieniły się z 75,14 (3,73) na początku badania do 79,68 (3,59) po 10 tygodniach. Podobnie, zaobserwowano znaczącą poprawę jakości snu w przypadku testu w porównaniu z placebo (p, 0,002). Znaczącą poprawę zaobserwowano we wszystkich innych parametrach snu, tj. SOL, SE, PSQI i lęku (wyniki HAM-A) w przypadku leczenia ekstraktem z korzenia Ashwagandhy przez 10 tygodni.
Wnioski; Ekstrakt z korzenia Ashwagandhy jest naturalnym związkiem o potencjale indukującym sen, dobrze tolerowanym i poprawiającym jakość snu oraz opóźnienie zaśnięcia u pacjentów z bezsennością przy dawce 300 mg ekstraktu dwa razy dziennie. Może być potencjalnie użyteczny w poprawie parametrów snu u pacjentów z bezsennością i lękiem, ale wymaga dalszych badań na dużą skalę.
Pamiętaj: Treści zawarte na naszym blogu nie traktuj jako porada medyczna.