Refleksologia to holistyczna metoda terapeutyczna, opierająca się na ogólnym założeniu, że istnieją połączenia między różnymi obszarami ciała, a określone punkty na stopach, dłoniach lub uszach odpowiadają różnym organom i układom w ciele.
Wykorzystując to założenie, osoba wykonująca zabieg refleksologii stosuje różne techniki stymulacji, głównie koncentrując się na masażu lub ucisku punktów refleksyjnych. Główne obszary pracy to stopy, dłonie i uszy. Korzystając z map refleksologicznych, refleksolodzy używają specjalnych technik, aby identyfikować i stymulować te punkty w celu poprawy przepływu energii, relaksacji i pobudzenia naturalnych mechanizmów samoregulacji organizmu.
Refleksologia ma długą historię. Jej korzenie można odnaleźć w starożytnych kulturach, takich jak starożytna Chiny, Indie czy Egipt. Współczesna refleksologia czerpie najwięcej z medycyny chińskiej, posiłkując się teorią meridianów czy wzajemnych zależności między 5 Żywiołami.
Początek współczesnej refleksologii sięga XIX wieku. Pojawiły się wtedy pierwsze publikacje na temat związków między punktami na stopach a zdrowiem. Głównym prekursorem był amerykański neurolog dr William H. Fitzgerald, który w 1913 roku opublikował swoje badania na temat “terapii strefowej”. Później jego prace kontynuowali inni naukowcy, w tym dr Joe Shelby Riley, który rozwijał teorię strefową, oraz Eunice Ingham, która skoncentrowała się na stopach jako głównym obszarze pracy refleksologicznej. Współcześnie bardzo dużą rolę w rozwoju refleksologii odgrywa hiszpański lekarz dr Jesus Manzanares rozwijający gałąź refleksologii nazywanej refleksologią naukową. Warto też wspomnieć, że w Polsce nieoceniony wpływ na popularyzację tej terapii ma Wanda Bratko i założony przez nią 28 lat temu Polski Instytut Refleksologii.
Refleksologia to terapia holistyczna – oznacza to, że obserwuje się wpływ jej działania nie tylko na Twoje ciało i sferę fizyczną. Może ona przynieść Ci wiele korzyści również dla zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Jej głównym działaniem jest przywrócenie organizmowi stanu równowagi, indywidualnego i specyficznego dla Ciebie. Poza ogólnym usprawnieniem pracy organizmu po terapii możesz zaobserwować też wiele innych specyficznych korzyści:
Regularnie korzystając z zabiegów refleksologii, zwiększy się poziom energii życiowej, zaobserwujesz poprawę nastroju czy zwiększoną odporność psychiczną na trudne sytuacje.
W szczególnych przypadkach refleksologię wykorzystuje się też jako terapia komplementarna w porozumieniu z lekarzem w przypadkach zachorowań na raka, leczeniu bezpłodności czy wsparciu osób z depresją.
Zabieg refleksologii wykonywany jest najczęściej na jednym z obszarów ciała: stopach, dłoniach lub głowie. Trwa zazwyczaj około 45 – 60 minut. Jest to metoda bezinwazyjna, czyli niepowodująca przerwania ciągłości tkanek. Czasem podczas zabiegu refleksolog poza własnymi dłońmi i palcami używa specjalnych przyrządów, które pozwalają mu na dokładniejszą i bardziej szczegółową pracę.
Zabieg refleksologii nie ma określonej struktury, ani sztywnych reguł jego wykonywania. Doświadczony refleksolog oprócz dyplomu potwierdzającego jego kompetencje często korzysta również z własnej intuicji i doświadczenia. Refleksologia jest metodą holistyczną i komplementarną, dlatego też często łączona jest z innymi terapiami, by jeszcze bardziej wzmocnić jej efekty działania. Popularne jest np. włączanie olejków eterycznych do zabiegów refleksologii.
Jako że zabiegi refleksologii świetnie wpływają na tonizowanie organizmu możesz z powodzeniem połączyć je z jednoczesnym przyjmowaniem Ashwaghandy. Obie te metody nakierowane na poprawę jakości życia, zwiększenie spokoju, redukcję stresu możesz wykorzystywać jednocześnie. Wykorzystując synergię tych dwóch działań: refleksologię jako działanie zewnętrzne, występujące w określonych odstępach czasu oraz doustne, codzienne przyjmowanie Ashwagandhy zamierzony efekt możesz osiągnąć szybciej, a Twoja zmiana może być głębsza i trwalsza.
Autor artykułu:
Wojciech Fryza – Dyplomowany Refleksolog
Lekkie stopy – Gabinet Refleksologii
Pamiętaj: Treści zawarte na naszym blogu nie traktuj jako porada medyczna.