Ostatnio przeglądaliśmy PubMed – angielskojęzyczna internetowa baza danych obejmująca artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych i natknęliśmy się na kolejny artykuł, potwierdzający skuteczność działania Ashwagandha. Poniżej tłumaczenie na język polski oraz link do źródła recenzji:
“Withania somnifera, znana również jako Ashwagandha, jest stosowana w medycynie tradycyjnej od tysięcy lat. Ze względu na szeroki zakres jej działania, pojawiło się zainteresowanie jej możliwymi korzystnymi efektami na organizm człowieka. Udowodniono, że Ashwagandha ma między innymi właściwości antystresowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwotyłościowe, kardioprotekcyjne i hipolipidemiczne.
Szczególnie interesujące są jej właściwości zgłaszane w dziedzinie psychiatrii i neurologii: w chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, depresji, chorobie afektywnej dwubiegunowej, bezsenności, zaburzeniach lękowych i wielu innych. Celem tego przeglądu jest znalezienie i podsumowanie wpływu, jaki ekstrakt z korzenia Ashwagandhy ma na układ hormonalny i hormony. Mnogość substancji czynnych i szerokie problemy hormonalne, z którymi boryka się współczesne społeczeństwo, wywołały nasze zainteresowanie tematem wpływu Ashwagandhy na ten układ.
W tej pracy podjęliśmy również próbę wyciągnięcia wniosków, czy W. somnifera może pomóc w normalizacji funkcji ludzkiego układu hormonalnego w przyszłości. Przeszukiwanie objęło głównie badania opublikowane w latach 2010-2023. Wyniki badań pokazują, że Ashwagandha może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego, w tym poprawę funkcji wydzielniczej tarczycy, normalizację aktywności nadnerczy i wielokierunkową poprawę funkcjonowania układu rozrodczego. Główny mechanizm działania w tym ostatnim wydaje się być oparty na osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), ponieważ stwierdzono spadek poziomu kortyzolu i wzrost hormonów, takich jak hormon luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy (FSH) u mężczyzn, co skutkuje redukcją poziomu stresu i poprawą płodności.
Z kolei inne badania dowodzą, że substancje czynne z W. somnifera, działając na organizm, powodują zwiększenie wydzielania trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) przez tarczycę i późniejsze obniżenie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) zgodnie z osią podwzgórze-przysadka-tarczyca (HPT). W świetle tych ustaleń jasne jest, że Ashwagandha jest bardzo obiecującym naturalnym lekarstwem na różne problemy zdrowotne, zwłaszcza te związane z układem hormonalnym. Przyszłe badania mogą dostarczyć nowych spostrzeżeń na temat jej mechanizmów działania i rozszerzyć jej zastosowania zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Bezpieczeństwo i toksyczność Ashwagandhy również pozostają ważnymi kwestiami, które mogą mieć wpływ na jej potencjalne zastosowanie u określonych grup pacjentów.
Pamiętaj: Treści zawarte na naszym blogu nie traktuj jako porada medyczna.